Z inicjatywy byłych sportowców warszawskiej Skry 4 maja została powołana Fundacja Sekcja Koszykówki RKS Skra Warszawa. Prezesem nowej instytucji została dobrze znana sympatykom sportu p. Jolanta Dolecka. Celem Fundacji jest odbudowa koszykówki męskiej zasłużonego stołecznego klubu.

Powołanie nowego podmiotu organizacyjnego to kolejny etap tego procesu, który trwa od 2024 r., gdy do rozgrywek III ligi przystąpił, dzięki wsparciu Fundacji Nasza Warszawa, zespół KK Skra Warszawa. Obecnie do nowego sezonu w barwach Skry, pod kierunkiem trenerów Artura Budahiana i Andrzeja Krepsa, przygotowują się drużyny młodzieżowe U16 i U15. Trwają nabory do młodszych grup.

W skład założycieli Fundacji weszli obaj trenerzy oraz osoby związane z dawną Skrą i obecną inicjatywą odbudowy sekcji:

Artur Budahian – twórca Akademii Koszykówki Młodych Graczy (BAMG) w Kijowie; od 2022 r. pracuje w Polsce; były trener w klubach KK Warszawa i MKS Polonia Warszawa.

Jolanta Dolecka – trenerka siatkarek RKS Skra Warszawa w latach 1994-2001; jako prezes klubu twórczyni potęgi sekcji siatkówki męskiej AZS Politechnika Warszawska.

Mieczysław Jakubicki – koszykarz BKS Skra Warszawa w latach 1972-1983, historyk sekcji; przedsiębiorca.

Jacek C. Kamiński – wieloletni działacz sportowy związany m.in. z KS Polonia Warszawa, programem Polonia 2011 i klubem koszykarskim KK Warszawa; jeden z inicjatorów reaktywacji koszykarskiej Skry w 2024 r.

Andrzej Kreps – wychowanek i koszykarz RKS Skra Warszawa w latach 1983-1993; były trener MKS Polonia Warszawa.

Zarząd Fundacji ukonstytuował się w następującym składzie: Jolanta Dolecka – prezes, Mieczysław Jakubicki – wiceprezes, Jacek C. Kamiński – wiceprezes ds. organizacyjnych, Artur Budahian i Andrzej Kreps. Decyzją Zarządu powołana została Akademia Koszykówki RKS Skra Warszawa. Funkcję dyrektora Akademii objął Artur Budahian, wicedyrektora Andrzej Kreps.

Koszykarska Skra ma wielkie tradycje, należy do pionierów tej dyscypliny sportu w Polsce. W roku 2027 przypada jubileusz stulecia sekcji, a w bieżącym roku 55. rocznica awansu zespołu Skrzaków do ekstraklasy (ówczesnej I ligi). Najsłynniejsi koszykarze reprezentujący w przeszłości barwy klubu z Wawelskiej to Janusz Wichowski, Włodzimierz Trams i Andrzej Feliks Żmuda. Najbardziej znanym wychowankiem jest Piotr Szybilski. Sekcja Koszykówki RKS Skra Warszawa została rozwiązana w 1997 roku.

Mamy nadzieję nawiązać do dawnej świetności Skry, obecnie jednak nasze najważniejsze zadanie to zapewnienie stabilnych warunków organizacyjnych i finansowych dla istniejących zespołów młodzieżowych. Naszym trenerom udało się skupić w barwach klubu utalentowaną młodzież i nie można tego dorobku zaprzepaścić – podsumowała inaugurację Fundacji prezes Jolanta Dolecka.

Na zdjęciu od lewej: Dariusz Wierzchucki (notariusz), Andrzej Kreps, Jolanta Dolecka, Artur Budahian, Mieczysław Jakubicki, Jacek C. Kamiński.