Cart Total Items (0)

Cart

Dziś dzień urodzin naszego klubu. Sportowy Klub Robotniczo-Akademicki, bo tak brzmiała pierwotna nazwa Skry, został założony 17 grudnia 1921 r. – 103 lata temu.

Zebranie założycielskie klubu odbyło się w siedzibie Okręgowego Komitetu Robotniczego Polskiej Partii Socjalistycznej przy Alejach Jerozolimskich 6. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, bowiem Skra powstała z inicjatywy działaczy PPS – w odpowiedzi na apel XVII kongresu tej partii z maja 1920 r. o upowszechnianie sportu wśród „dorastającej młodzieży robotniczej”. Pierwszym prezesem klubu został znany działacz socjalistyczny Szczepan Piotrowski. Zanim w 1924 r. powstał klubowy stadion przy ul. Okopowej to właśnie w lokalu OKR mieścił się sekretariat i magazyn sprzętu klubowego, w tamtejszej sali konferencyjnej odbywały się treningi bokserów i szermierzy, zaś piłkarze trenowali na dziedzińcu kamienicy przy Al. Jerozolimskich 6, na który wejść można było także z Nowego Światu 19.

„Bez boiska więc i sali, z mizernymi środkami finansowymi, uzyskiwanymi ze składek około 100 pierwszych członków klubu lub też rzadkich dobrowolnych darowizn, z nielicznym sprzętem sportowym w postaci kilku par butów piłkarskich i jednej piłki oraz kilku sztuk sprzętu szermierczego, rozpoczął pracę sportową klub, który niebawem stanie się najsilniejszym klubem robotniczym na terenie Stolicy” – wspominał po latach Jan Mulak, przedwojenny biegacz i wiceprezes RKS Skra, a po wojnie twórca polskiego Wunderteamu lekkoatletycznego.

Więcej o dziejach Skry w naszym cyklu historycznym: 

DLACZEGO SKRA WARSZAWA? – SKRA WARSZAWA

Na zdjęciu poniżej: Obchody jubileuszu 25-lecia RKS Skra Warszawa, 17 grudnia 1946 r.